Skip links

Yemek yoluyla toplumsal etki yaratma EKİP, AB Büyükelçisi Christian Berger ile görüştü

2020 yılının Mart ayında EKİP kooperatifini kurduk. 15 Suriyeli kadın ve yakında katılacak yeni Türk ve Suriyeli üyelerle, İstanbul’un bazı semtlerindeki müşterilerimize sağlıklı yemekler sunuyoruz. Salgının olumsuz etkilerine rağmen büyüyen ekibimizle çalışmaya devam ettik; mevsimler değişti ve kooperatif artık, Temmuz ayının başından bu yana yaz salatalarını ve daha pek çok lezzetli yemeği satıyor.

Bu proje, Dünya Bankası desteğinin uygulanması yoluyla Avrupa Birliği’nden gelen mali destek sayesinde mümkün hale geldi.

EKİP ile özel bir röportaj yapan AB Delegasyonu Türkiye Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Suriye krizi karşısında AB’nin iş gücü yeteneklerinin ve işletmelerin geliştirilmesinde Türkiye’yi nasıl desteklediğini ve sürdürülebilir projeler inşa etmenin önemini paylaştı.

Büyükelçi ile bir araya gelmekteki amacımız, AB gibi kurumların bu tür projelere yatırım yaparken hangi hususlara ağırlık verdiğini daha iyi anlamaktı. Bu bakımdan, en önemli noktanın proje başarılarında devamlılığı sağlamak olduğu bizim açımızdan açıkça görülüyorduBay Berger, EKİP projesinin kısa bir tanıtımından sonra (evet, salatalarımız Belçikalı Exki veya Prêt à manger’in salatalarına benziyor, onlarla karşılaştırılmaktan gerçekten gurur duyduk!), Bay Berger AB’nin fonlandırma araçları hakkında genel bir bilgilendirme sundu.

Türkiye, Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) kapsamındaki projelerden 2007 yılından bu yana yararlanıyor. Mevzuatı uyumlu hale getirmeye yönelik kurumsal reformları ve işletmelerin geliştirilmesini ve Türk halkının iş bulmalarını desteklemek amacıyla vasıflarının artırılmasını desteklemek dahil ekonomik ve sosyal kaynaşma için kapasite oluşturmayı desteklemeyi amaçlamaktadır.

Bay Berger ayrıca kırsal kalkınma ve tarım için sunulan destekten söz etti. Bu, EKİP olarak gerçekten kalplerimizde önemli yere sahip olan bir konu, çünkü gerçekten de küçük ölçekli kadın çiftçilerle ortaklıklar kurabilmek ve sürdürülebilir tarımı geliştirmelerinde onları desteklemek böylece sağlıklı yemeklerimiz için kaliteli ürünleri garanti altına almayı istiyoruz.

Snapshot of the exclusive interview conducted with Ambassador Christian Berger
EU funding for rural development

Ancak EKİP’in aldığı fon, AB’nin Türkiye’ye sunduğu formların diğer kolunda kalıyor. AB, Türkiye’deki mültecilerin ve ev sahibi toplulukların ihtiyaçlarını karşılamak için
tasarlanmış bir ortak koordinasyon mekanizması olan Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRIT) yoluyla 6 milyar EURO fon sağlıyor.

 

Bu Yardım Programının ana alanları insani yardım, eğitim, sağlık, belediye altyapısı ve sosyo-ekonomik destek. Yardım Programı kapsamındaki projeler ev sahibi toplulukları da kaliteli eğitim, sağlık, korunma ve geçimini sağlama konularında ve diğer yerel hizmetler bakımından desteklemeyi amaçlıyor. Bu, EKİP ekibimiz için de geçerli. EKİP, artık sosyal kooperatiflerin ilkelerini izleyen, kadınların liderlik ettiği, katılımcı bir işletmede çalışmak isteyen Türk üyeler için de üyelik açıyor. İlgilenen herhangi bir kişiyi biliyorsanız lütfen bize bildirin!

 

Yardım Programı, EKİP’in yanı sıra sosyo-ekonomik sektörde pek çok projeyi destekliyor. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından Dünya Bankası desteğinin uygulanmasıyla gerçekleştirilen projeler hem meslek eğitimleri ve uygulama eğitim programları yoluyla hem de makine, ekipman desteği ve teknik destek yoluyla iş bulma ve girişimcilik fırsatlarına erişim sağlıyor.

Büyükelçi Berger, kapanış sözü olarak EKİP’in, sürdürülebilirlik konusuna ve hayır amaçlı destek sağlama amacıyla satılanlar yerine gerçek pazar talebine dayanan ürünler geliştirmeye odaklanmakla doğru yolda ilerlediğini belirtti. JANA’da (EKİP projesi uygulamasının arkasındaki ekip) bu daima bizim güçlü bir şekilde inandığımız ve kendimize çizdiğimiz yol olmuştur. Çalışmamız hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz www.jana-impact.org internet sitesine göz atın. Genç nesile farklı bakış açıları ve geleceğe doğru bir umut kazandırmanın en önemli nokta olduğunu kabul ediyoruz.

Çok cesaretlendirici bir görüşme oldu ve EKİP’te yer alan her birimize ileriye dönük olarak enerji verdi.

EKİP, Mart 2020’de İstanbul’da kurulan bir kooperatiftir. Farklı arka planlara sahip kadınları çatısı altında buluşturmakta ve hem kendileri hem de toplulukları için sürdürülebilir mali gelir oluşturma amacıyla birlik olmalarını sağlamaktadır. EKİP, İstanbul’un farklı bölgelerindeki ofislere lezzetli ve sağlıklı salatalar satmaktadır. Daha fazla bilgi için internet sitemizi (www.ekiplatformu.com) ve Instagram sayfamızı (@etkinkadinisplatformu) ziyaret edin. Hizmetlerimizden yararlananlar hakkında daha fazlasını öğrenmek isterseniz öykümüze göz atın.

EKIP summer salads