Skip links

İş yerlerine yemek siparişi vermenin yeni kuralları

Geri dönüyoruz! EKİP kooperatifi olarak, geçirdiğimiz 2 aylık sürecin sonunda yavaş yavaş işimizin başına dönüyoruz. Yeni web sitemiz, yeni salatalarımız ve Fongogo’daki ön satış kampanyamız ile karşınızdayız. Ancak şu an için öncelikle “yemek siparişinin geleceği”, “otomasyon”, “sızdırmaz ambalaj”, “alkolle dezenfektasyon” gibi kavramları tartışıyor ve iş yerlerine yemek siparişi vermenin yeni kuralları hakkında fikir yürütüyoruz.

“Diğer pek çok yemek tedarikçisi gibi biz de işimize bıraktığımız yerden başlayamıyoruz. Artık siz müşterilerimizin, iş yerine dönünce neleri tercih edeceğini düşünmek ve nelerin sınırlandırılacağını hesaba katmak zorundayız.

Önce güzel haberlerimizi verelim. Karantina döneminde eve servis hizmeti sunan çoğu işletmenin kapanması, daha çok boş vaktimizin olması veya yemek pişirmenin ailecek yapılan bir etkinlik haline gelmesi nedenleriyle pek çoğumuz, yemek pişirmeyi hayatlarına (tekrar) dahil etti. “Ne pişirsem” sorusunun cevabını Instagram’da veya tozlu raflardaki yemek kitaplarında bulmaya çalıştık, hatta bulduğumuz tarifler hazırlamayı adından bile emin olamadığımız sebzeler kullanmayı denedik.  Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ya da evde otururken çok kilo almamak amacıyla, sağlıklı beslenmek için elimizden geleni yapıyoruz. İthalata getirilen sınırlamalardan dolayı bu sıralar yalnızca yerel ürünleri tüketiyoruz. Bunlar, EKİP’in benimsediği ilkelere tıpatıp uyuyor! Artık sağlıklı, mevsimsel, yerel ve enfes lezzetlerle besleniyoruz. Şimdilik her şey yolunda.

Ancak artık işimizin başına dönmenin vakti geliyor. Öğle yemeğini dışarıdan sipariş etmemiz gerektiğinde nasıl eğilimler göreceğiz? Müşterilerin, yemek siparişi verirken güvenli ve temiz işletmeleri tercih edeceğini tahmin ediyoruz. Sıkı tedbirlerimiz (üniforma ile maske kullanmak) ve titiz temizlik ilkemizden şaşmayarak, ayrıca çalışanlarımızın toplu taşıma kullanmamasına ve her gün ateşlerinin ölçülmesine özen göstererek biz bu koşulu karşılayabiliriz. Ambalajlarımızı da yeniden tasarlayabiliriz. En iyi seçeneğin vakumlu ambalaj olacağını düşünüyoruz. Siz ne dersiniz? Ancak bu, daha fazla plastik kullanmamızı gerektirdiğinden ilkelerimizle zıt düşüyor. Hangisine daha çok önem verdiğinizi bizimle paylaşır mısınız? Canla başla çalışarak ne gerekirse yaparız. Biz güçlüyüz, her duruma ayak uydurabiliriz!

Sürecin zorlayıcı kısmı, işe nasıl ve neden döneceğimizi kararlaştırmak.

Bazı şirketler, iş yerindeki tüm çalışanların sağlık durumunu gözlemleyebilmek için teknolojik destek ürünlerine geniş çaplı yatırımlar yapıyor. Bazılarıysa evden çalışma düzenini devam ettirecek. Bunları tercih etmeyen pek çok şirket ise vardiya saatlerini değiştirmek ve yemek teslimatını sınırlandırmak gibi çözümler üretmeye çalışıyor. Peki çalışanları belirli aralıklarla işe çağıracak olan şirketlerin motivasyonu ne olabilir? Ekip üyeleri arasındaki, zaman içinde güçlenen sadakat ve şahsi ilişkilerin ekip performansını artırdığı düşünülüyor (bu konu hakkındaki müthiş bir makaleyi buradan okuyabilirsiniz). Bu durumda, belirli bir günde buluşup beraber öğle yemeği yemek de verimlilik çalışması olarak değerlendirilebilir.

We Factory‘nin makalesinde de bahsedildiği gibi yemek, son yıllarda şirketlerin çalışanlarına sunduğu avantajlar arasında görülüyor. İyi beslenmenin çalışanlarda yaratıcılığı, mutluluğu ve etkileşimi artıran önemli bir unsur olduğunu bilen şirketler, çalışanlarının dengeli beslenmesi için şeflerden yardım almaya başladı (HBR’nin makalesini inceleyebilirsiniz). Sizce geleceğin yemek sektöründe, “işe gelen” çalışanlarına sağlıklı yemek sunan şirketler görebilecek miyiz? Böyle şirketlerin, çalışanlarına düzenli yemek servisi sunmayı seçmesini ve EKİP gibi servislerin müşterisi olmasını umuyoruz.

Aklımızı kurcalayan bir sorun daha var. Bildiğiniz üzere sağlıklı salatalar hazırlıyoruz (menümüzü buradan inceleyebilirsiniz). Ancak artık dışarıdan salata yerine yalnızca sıcak yemek siparişi vereceğini söyleyenleri duyduk. Yemeklerimizin çoğundaki malzemeler zaten ızgarada pişiyor. Dahası, yazın ortasında iş yerinde yalnızca sıcak yemek yemek sizce de zor olmayacak mı? Üstelik güzel ülkemizde yazın bu kadar enfes ve taze sebzeler yetişiyorken…

Önümüzdeki günlerde iş yerine yemek siparişinin nasıl yapılacağını düşünüyorsunuz?  Türkiye’de iş yerine öğlen yemeği siparişi konusunda nasıl eğilimler göreceğiz? Duruma ayak uydurup beslenme tarzımızı değiştirecek miyiz yoksa 6 ay sonra her şey eski haline mi dönecek? Yaşanabilecek değişimleri anlamak istiyoruz. Bu nedenle fikirleriniz, yorumlarınız ve önerilerinizi duymayı çok isteriz.

Kooperatifimizi desteklemek isterseniz enfes salatalarımız için yemek çekini buradan satın alabilir, web sitemiz üzerinden bültenimize abone olabilir veya bizi Instagram’dan takip edebilirsiniz.