Skip links

Şifaköyü

Şifaköyü’nün doğasında, yerel ve atalık tohumlar var. Besinleri hiçbir kimyasal kullanmadan temiz koşullarda üretme, toplama ve kişilere ulaştırma sanatı var. “Bizim topraklarımız çok şifalı, o yüzden buranın adı Şifaköyü” diyen Merve Tüfekçi Emre ile işletmecisi ve kurucusu olduğu Şifaköyü’ndeki yavaş ve dengeli tarım hakkında konuştuk.

Şifaköyü kişinin bütünsel sağlığına odaklanan bir çiftlik. Bir yandan taze ve doğal gıdayı tüketiciyle buluşturuyor bir yandan da şehrin stresinden uzakta, doğanın kalbinde enerji arındırma çalışmalarına ev sahipliği yapıyor.

Kuruluş hikayesi Merve Hanım’ın 2014’ten bu yana şifa ve enerji alanındaki çalışmalarıyla başlıyor. 2017’de ise çiflikte başlayan üretimle bütünsel sağlığa odaklanan bir kimliğe bürünüyor Şifaköyü.

“Çeşitli enerji yöntemlerini kullanarak istenmeyen duygu ve enerjilerden arınmaya yardımcı oluyorum. Bu çalışmalarımı yapabileceğim ve bütünsel sağlığa odaklandığım için yediğimiz gıdanın da doğallığından emin olduğum bir alana ihtiyaç duydum. Karşıma böyle bir çiftlik çıktı. 2017’de çiftliğimizde üretim yapmaya başladık. Yerel çiftçilerden, köylülerden tohum topluyoruz ve sertifikalı tohumlar satın alıyoruz. Bu tohumları çoğaltıyor, onlara sahip çıkıyoruz. Sevgi dolu küçük bir ekibiz. Şifaköyü’nde eğitimler de düzenliyoruz. Bunlar; bireysel, kurumsal ve sosyal sorumluluk etkinlikleri. Aynı zamanda sertifikalı eğitimler, benim düzenlediğim paket ya da bir kereye mahsus bireysel seanslar düzenliyoruz. Amacımız buranın insanların gelip atölyeler yapıp konaklayabilecekleri bir yer haline gelmesi”

Şifaköyü’nden sipariş için haftalık paketler var. Hepsi, toprağın size mevsiminde sunduğu taze ürünler. Mevsimde üretim öncelikli olduğu için her mevsim domates bulamazsınız ama her mevsim her şeyin en doğalını, en tazesini sunmakta iddialı bir çiftlik. Şimdilik sadece İstanbul’dan sipariş alıyorlar. Bu sayede doğal lezzetlerin dalından sofranıza ulaşması yalnızca 1 gün sürüyor.

Biz bu güzel çiftlikle EKİP olarak tanışmaktan, yediklerimizin hasadını birlikte yapmaktan çok keyif aldık. Çiftliğin güzelliği ve tazeliği ile gözlerimiz doyarken, tattığımız keçi peyniri, süt, yumurtayla karnımızı doyurduk. Oysa merakımızı gidermek pek kolay olmadı, bir çiftlik ve hatta bir şifa köyü yönetmenin detaylarını, zorluklarını konuştuk.
Sizin konuştuklarınız size kaslın ben daha fazlasını öğrenmek istiyorum derseniz;
Şifaköyü randevuyla herkese açık. Ziyaret edin, siz de EKİP olarak bizim yaşadığımız keyifli vakti dolu dolu geçirin. Çiftlikte üretilenlerin tadına bakmak isterseniz önceden iletişime geçmeniz yeterli. Taze ürünlerinizi, kendiniz pişirip kendiniz de yiyebilirsiniz. www.sifakoyu.com adresinden Şifaköy’e üye olabilir; sebzenizi, meyvenizi, yumurtanızı, ihtiyacınız olan pek çok gıdayı en taze haliyle sipariş edebilirsiniz. Telefonla ulaşıp sipariş listesine abone olmak da mümkün: +90 532 592 74 32. Ayrıca Şifaköyü ürünlerine Şile Yeryüzü Pazarı’nda da rastlayabilirsiniz. Son olarak sosyal medyacılar, Instagram’da @sifakoyu sayfasını takip ederseniz çiftlikten iştah açıcı, taze ürünlerin en güncel fotoğrafları parmağınızın ucunda olur. .